Renowacja podłóg wykonanych z paneli drewnianych

Jedną z najważniejszych zalet podłóg drewnianych jest możliwość ich łatwej renowacji. Dotyczy to przede wszystkim podłóg wykonanych z desek drewnianych litych oraz pakietów, ale również niektórych paneli drewnianych, które obecnie są bardzo popularne. W jaki sposób można wykonać renowację?

boards-91773_1280Z czasem panele drewniane, nawet te wykonane z bardzo twardych gatunków drewna, mogą przestać wyglądać estetycznie. Różnego rodzaju rysy, zaplamienia, ubytki czy łuszczący się lakier widoczne są zwykle po 5-10 latach w zależności od intensywności użytkowania podłogi drewnianej. Po takim czasie można również wykonać jej renowację przez cyklinowanie, czyli zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna i odkrycie jego piękna na nowo.

Jakie panele drewniane można cyklinować?
Panele drewniane to podłoga warstwowa – do jej produkcji wykorzystuje się kilka gatunków drewna układanych warstwowo na sobie. Na wierzchu jest to drewno widoczne na podłodze, na przykład krajowy dąb czy jesion, ale również mogą być to drewna egzotyczne. Poniżej z kolei znajdują się dwie lub jedna warstwa wykonana najczęściej z drewna drzew iglastych.

Przy decyzji dotyczącej renowacji paneli podłogowych warto wobec tego sprawdzić grubość ich wierzchniej warstwy – najczęściej to od 2,2 do 4 milimetrów. Im warstwa ta jest grubsza, tym więcej razy będzie można prowadzić cyklinowanie danych desek. Warto wobec tego zwrócić na to uwagę jeszcze przed zakupem.

Cyklinować samemu czy zlecić firmie?
Zasadniczo można prowadzić te prace samodzielnie – potrzebna będzie do tego specjalna szlifierka, najlepiej taśmowa z paskami ściernymi. Prace są jednak bardzo mozolne i samemu efekt może nie być zadowalający, dlatego lepiej zdecydować się na pomoc firm, które posiadają nowoczesny sprzęt i są w stanie uzyskać znacznie lepsze rezultaty. Cyklinowanie odbywa się wtedy też bezpyłowo, dlatego nie ma obawy o to, że wnętrze pokryje się trudnym do usunięcia pyłem.

Wykończenie podłogi – olejowanie czy lakierowanie?
Na sam koniec, gdy podłoga zostanie już wycyklinowana i zaszpachlowane zostaną ewentualne ubytki, należy wykończyć ją przez lakierowanie albo olejowanie. Dzięki olejowaniu drewno zatrzymuje swój naturalny wygląd, szpary między deskami są dobrze widoczne, ponieważ nie są zalane lakierem, również mniej widzialne są różnego rodzaju zadrapania. Dodatkowo także olej można łatwo uzupełniać. Minusem jest z kolei brak dodatkowego utwardzenia podłogi, co z kolei potrafi pokrycie jej lakierem – może być to zarówno lakier błyszczący, jak i matowy. Nie każdemu jednak odpowiada tego rodzaju efekt, ponieważ drewno nie wygląda również tak naturalnie.

Comments are closed.